Do Ministerstwa Obrony Narodowej

Minister Obrony Narodowej Pan Bob Ainsworth
Ministerstwo Obrony Narodowej

5th Floor, Main Building
Whitehall, Londyn
SW1A 2HB

Do wiadomości:

Premier Gordon Brown,
Minister Służb Zbrojnych Bill Rammell,
Naczelny Prokurator Wojskowy Bruce Houlder QC

Szanowny Panie Ministrze,

 

DOMAGAMY SIĘ WYCOFANIA OSKARŻENIA PRZECIWKO STARSZEMU SZEREGOWEMU JOE GLENTONOWI

 

Starszy szeregowy Joe Glenton (ur.1982) wstąpił do wojska w 2004 roku. Dwa lata później został wysłany do Kandahar w Afganistanie. Łudził się, że będzie uczestniczyć w misji pokojowej, która ma na celu nieść pomoc, zamiast tego obserwował jak Afgańczycy regularnie ścierają się z siłami brytyjskimi.

 

W 2007 roku zbulwersowany i pozbawiony złudzeń, zdecydował się zdezerterować, po czym po dwóch latach ukrywania się oddał się w ręce władz. Jeśli stanie przed sądem wojskowym, za dezercję grozi mu do 10 lat więzienia. Pierwsza rozprawa wstępnie została wyznaczona na styczeń 2010.

 

Decyzja st. szer. Glentona zrodziła się nie z tchórzostwa, ale z wielkiego szacunku do własnego życia i otaczających go ludzi. Jak sam st. szer. Glenton powiedział, zdał sobie sprawę z tego, że „jest narzędziem w rękach amerykańskiej polityki zagranicznej”.St.szer. Glenton, odmawiając powrotu do Afganistanu, zabijania ludzi, narażania własnego życia na śmierć i walczenia za sprawę, w którą nie wierzy, ma odwagę wyrazić swój wewnętrzny sprzeciw.

 

W lipcu tego roku st. szer. Glenton w liście do Premiera Gordona Browna napisał: "Wojna w Afganistanie nie zapobiega terroryzmowi ani nie polepsza jakości życia Afgańczyków, raczej przynosi śmierć i spustoszenie ich krajowi. Wojsk brytyjskich nie powinno tam wcale być. Wzywam Pana do wycofania brytyjskich żołnierzy z Afganistanu". Glenton jest wspierany przez swoją żonę oraz matkę. Analizując dane z ostanich sondaży, jednego przeprowadzonego w lipcu 2009 (Populus/ITN), 59% Brytyjczyków (w tym 68% kobiet i 49% meżczyzn) jest przeciwko wojnie w Afganistanie. Kolejne badania z października (YouGov/Channel 4) potwierdzają, że większość (62% osób) domaga się wycofania wojsk natychmiast bądź też w następnym roku.

 

W Stanach Zjednoczonych porucznik Ehren Watada, który swoją odmowę wzięcia udziału w wojnie w Iraku motywował kwestią sumienia, został zwolniony ze służby wojskowej. Domagamy się, aby również Pan okazał analogiczny szacunek wobec odmowy służby w Afganistanie st.szer. Joe Glentona i wycofał oskarżenia przeciwko niemu oraz innym żołnierzom odmawiającym uczestnictwa w tej nielegalnej i niemoralnej wojnie.

 

Z poważaniem

Niżej podpisani

 

HOME